ZeissMagazin
04. august 2015 | Vedeli ste, že...

ZEISS optikou sa natáčala aj trilógia Pán prsteňov?

 
Presnosť je kľúčová - a to nielen pre prémiovú značku okuliarových šošoviek. 

Najstaršie partnerstvo vo filmovom priemysle najprv začal v roku 1937. Práve v tomto ruku bol dosiahnutý jeden zo základných miĺníkov kinematografie. Vďaka optike značky ZEISS filmári prvý krát videli skutočný filmovaný obraz v hľadáčiku.

Cine šošovky boli vždy mimoriadne sofistikované nástroje. Na malom priestore, ktorý poskytuje 35 mm film, práve oni vytvárajú obrazy, ktoré musia spĺňať najnáročnejšie kritériá. Koniec koncov, pri zobrazení na obrovských plátnach kín, tieto obrazy musia byť rozšírená až 1000 krát. V dôsledku toho je fotografická kvalita a vyroba objektívov, ktoré používajú vysoko kreatívni filmoví režiséri a kameramani, vždy tá najvyššia.

Senzácia, ako je Pán prsteňov, King Kong a Perfume vďačia za svoje spracovanie aj optike a objektívom zn. ZEISS. Kľúčovými kritériami sú vynikajúca ostrosťou, perfektné dodanie kontrastu, verná reprodukcia farieb a maximálnu oslobodenie od skreslenia. A tak sa ZEISS stáva základom úžasného filmového zážitku.

Presná optika používaná pri výrobe filmov musí tiež zvládnuť aj najtvrdšie podmienky - extrémne teplo, chladné počasie, vibrácie, otrasy, piesok, dážď, sneh, dym, prach, mastná hmla a oveľa, oveľa viac.

V profesionálnej kategórii cine objektívu je Carl Zeiss lídrom na svetovom trhu s vysoko výkonnou optikou.

Trilógia Pán prsteňov bola označená za knihu 20. storočia. Uchvacuje čitateľov už niekoľko desaťročí. Samotný autor ju písal celých 13 rokov a vnímal ju ako pokračovanie jeho skoršieho Hobita. Podarilo sa mu vybudovať úplne nový fantazijný svet.

Ako však natočiť a zachytiť predstavivosť? Ako nájsť tú správnu kameru, ktorá Vám umožní podať divákovi ten najvernejší obraz? Akú optiku použiť, aby sa nestratila podstata? Tvorcovia filmovej trilógie našli odpoveď. Má meno ZEISS.